Co všechno zahrnuje mezigenerační obměna? A jak probíhá?

Napsal Stanislav Vítězil. Posted in Firemní finance.

Není divu, že mnoho majitelů českých firem by rádo předalo břemeno své firmy na mladší generaci. Mezigenerační obměna rozhodně není novinkou, kterou by majitelé firem neznali. Nicméně se takováto událost děje obvykle jednou za život, proto mnoho majitelů neví, co všechno vlastně tato obměna zahrnuje a jak vůbec celá probíhá.

taking-decisions-for-the-future-PUQPG57-min

Co zahrnuje?

Mezigenerační obměna zahrnuje hned několik bodů, které bychom před začátkem měli vzít v potaz:

  •         Vše si řádně promyslet
  •         Informovat se
  •         Určit si cíle
  •         Řešení situace

Samozřejmě nikdo učený z nebe nespadl, proto se při předávání firmy doporučuje využít služeb poradenské firmy. Značně vám pomohou s právními, daňovými a účetními aspekty. Kromě toho vám dají spousty rad, které nasbírali svými zkušenostmi.

Vše si řádně promyslet

Ukvapená rozhodnutí nejsou v tomto případě šťastným řešení. Průběh celého předání není otázkou pár dnů, proto je důležité si vše důkladně promyslet a zjisti si potřebné informace. Mladá generace předá firmě spoustu mladistvé dynamiky a energie, i přes to se nástupcům hodí vaše ostřílené rady, aby se firemní prosperita udržela na svém standartu. Nebo aby se prosperita stále zvyšovala.

Informovat se

Jak už jsme psali víš, k promyšlení patří i informace. Je dobré si o detailnějších informacích zjistit více. Ale s tímto vám mohou pomoci poradci, kteří mají zkušenosti s předáváním mnoha dalších firem. Se vším vás obeznámí a představí vám podrobný průběh předání.

Určit si cíle

Není od věci si určit cíle, kterých chcete dosáhnout, aby měl průběh konečnou podobu. Pokud nejsou rodinní příslušníci připravení na takové břemeno a mezigenerační obměny se obávají, definování cíle by vám výrazně mělo pomoci.

Řešení situace

Naskýtá se mnoho možností, jak celou mezigenerační obměnu uskutečnit. Záleží na rodinné a firemní situace, neboť je to dosti citlivé téma. Samozřejmě jsou tu jak základní řešení, tak možnost vytvoření správních orgánů.